no-img
تمدن پویا

تعیین اهداف را فراموش کنید، به جای آن بر برنامه ها تمرکز کنید


تمدن پویا
پکیج های آموزشی سایت
اطلاعیه های سایت

adsadsadsads

ادامه مطلب

TXT
تعیین اهداف را فراموش کنید، به جای آن بر برنامه ها تمرکز کنید
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
txt
خرداد ۱۲, ۱۳۹۵

تعیین اهداف را فراموش کنید، به جای آن بر برنامه ها تمرکز کنید


همه ما در زندگی هدف هایی داریم که می‌خواهیم به آنها برسیم: ظاهر بهتری داشتن، ایجاد یک کسب و کار موفق، پرورش یک خانواده فوق‌العاده، نوشتن یک کتاب پرفروش، بردن یک مسابقه قهرمانی و غیره. و برای بسیاری از ما، راه رسیدن به این اهداف با مجموعه‌ای از برنامه های خاص و عملی شروع می‌شود. حداقل، این در مورد نحوه زندگی اخیر من صدق می‌کند. من برای کلاس‌هایی که دارم، برای وزنی که می‌خواهم در باشگاه کم کنم و برای مشتریانی که در کسب و کارم می‌خواهم داشته باشم، اهدافی در نظر گرفته‌ام.

با این حال آنچه که من درک کردم این است که، وقتی واقعاً کارها انجام می‌شود و پیشرفت صورت می گیرد، راه‌های بهتری هم برای انجام آن وجود دارد.

همه این تفاوت‌ها ناشی از اهداف و برنامه هاست. اجازه بدهید توضیح دهم.

تفاوت بین اهداف و برنامه

چه تفاوتی بین اهداف و برنامه ها وجود دارد؟

– اگر شما یک مربی هستید، هدف شما بردن یک مسابقه قهرمانی است. برنامه شما این است که تیمتان هر روز تمرین کند.

– اگر شما یک نویسنده هستید، هدف شما نوشتن یک کتاب است. برنامه شما نوشتن پیش نویسی است که هر هفته انجام شود.

– اگر شما یک دونده هستید، هدف شما این است که در یک ماراتن برنده شوید. برنامه شما تمرین‌های آموزشی برای هر ماه است.

– اگر شما یک کارآفرین هستید، هدف شما ایجاد یک کسب و کار میلیونی است. برنامه شما فرایند فروش و بازاریابی است.

حال یک سوال واقعا جالب:

اگر شما به طور کامل اهداف خود را نادیده گرفته‌اید و تنها بر روی برنامه ریزی متمرکز شده‌اید، به نظر شما هنوز هم نتیجه می‌گیرید؟

به عنوان مثال، اگر شما یک مربی بسکتبال باشید و هدفتان را درباره  قهرمانی یک مسابقه نادیده بگیرید و تنها بر تمرین هر روزه تیم متمرکز شوید، به نظر شما باز هم نتیجه می‌گیرید؟

من فکر می‌کنم نتیجه می‌گیرید.

به عنوان مثال، من فقط تعداد کل کلمات مقالاتی که در این سال نوشته‌ام را حساب کرده‌ام. در ۱۲ ماه گذشته، من بیش از ۱۱۵٫۰۰۰ کلمه نوشته‌ام. یک کتاب معمولاً در حدود ۵۰٫۰۰۰ تا ۶۰٫۰۰۰ کلمه دارد، بنابراین من به اندازه کافی برای پر کردن دو کتاب در این سال نوشته‌ام.

همه از این جمله تعجب می‌کنند که من هرگز هدفی برای نوشتن ندارم. من پیشرفتم را با برخی از معیارها اندازه‌گیری نمی‌کنم. من هرگز تعداد خاصی کلمه را برای نوشتن یک مقاله هدف قرار نمی‌دهم. من هرگز نگفته‌ام “من می‌خواهم امسال دو کتاب بنویسم”.

من بر نوشتن یک مقاله در هر دوشنبه و پنجشنبه تمرکز می‌کنم. و نتیجه این برنامه به مدت ۱۱ ماه، نوشتن ۱۱۵٫۰۰۰ کلمه بوده است. من روی برنامه و روند انجام کار متمرکز شده‌ام. در پایان، من همان نتایج را (یا شاید بهتر) به دست آورده‌‌ام.

تعیین اهداف را فراموش کنید، به جای آن بر برنامه ها تمرکز کنید

 

 

 

 

بیایید در مورد سه دلیل دیگر که چرا شما باید روی برنامه به جای اهداف تمرکز کنید، صحبت کنیم.

۱- اهداف، شادی فعلی شما را کاهش می‌دهند

هنگامی که شما برای رسیدن به یک هدف کار می‌کنید، اساساً می‌گویید: “من به اندازه کافی خوب نیستم، اما زمانی که به هدفم برسم خوب خواهم بود”.

مشکل این طرز فکر این است که به خودتان آموزش می‌دهید برای همیشه شادی و موفقیت را تا زمان رسیدن به نقطه عطف بعدی کنار بگذارید. “هنگامی که من به هدفم برسم، پس خوشحال خواهم شد. هنگامی که من به هدفم رسیدم، پس من موفق خواهم شد”.

راه حل: به یک فرایند و نه یک هدف متعهد باشید.

انتخاب یک هدف، فشار زیادی را بر شانه‌های شما وارد می‌کند. تصور کنید من نوشتن دو کتاب در این سال را هدف خود قرار می دادم، چه اتفاقی می افتاد؟ در این صورت نوشتن به من تحمیل می‌شد.

اما در تمام اوقات ما این کار را انجام می‌دهیم. ما استرس غیر ضروری را بر خودمان برای وزن کم کردن یا برای موفقیت در کسب و کار یا برای نوشتن یک رمان پرفروش تحمیل می‌کنیم. در عوض می‌توانید با تمرکز بر روند روزانه و چسبیدن به برنامه خود، به جای نگرانی در مورد اهداف بزرگ و در حال تغییر زندگی، راحت باشید و استرس را کم کنید.

هنگامی که شما به جای عملکرد، بر روی عمل تمرکز کنید، می توانید از زمان حال لذت ببرید و در همان زمان پیشرفت کنید.

۲- اهداف به طرز عجیبی با پیشرفت طولانی مدت تقابل دارند

ممکن است فکر کنید اهداف در دراز مدت انگیزه را حفظ خواهند کرد، اما این همیشه درست نیست.

فردی را در نظر بگیرید که برای یک نیمه مارتون آموزش می‌بیند. بسیاری از مردم ماه‌ها سخت کار خواهند کرد، اما به محض پایان مسابقه آموزش را متوقف می‌کنند. هدف آنها پایان نیمه ماراتن بود و حالا که آن را به اتمام رساندند، دیگر این هدف انگیزه به وجود نمی‌آورد. زمانی که همه ی تلاش شما روی یک هدف خاص متمرکز شده باشد، بعد از آنکه به آن رسیدید چه چیزی شما را به سمت جلو پیش می‌برد؟

راه حل: رسیدن به نتایج فوری را کاهش دهید.

من در هفته گذشته در باشگاه تمرین می کردم و در ست دوم تا آخر بازی در ماهیچه‌ام احساس کشیدگی می‌کردم. وقتی که ضربه زدم، درد شدید و ناگهانی کوچکی در پایم احساس کردم. این درد یا آسیب‌دیدگی نبود، فقط یک نشانه از خستگی در نزدیکی پایان تمریناتم بود. برای یک یا دو دقیقه، در مورد ست نهایی فکر کردم. سپس، به خودم یادآوری کردم که من قصد دارم برای بقیه عمرم این کار را انجام دهم. و تصمیم گرفتم یک روز به مشکل ماهیچه هایم برسم و به آنها استراحت بدهم.

در یک وضعیت مشابه مثل بالا، ذهنیت مبتنی بر هدف، به شما خواهد گفت تمرین را به پایان برسانید و به هدفتان برسید. علاوه بر این، اگر شما یک هدف تنظیم کنید و به آن نرسید، احساس یک شکست خورده را دارید.

اما با ذهنیت مبتنی بر برنامه، من هیچ مشکلی برای حرکت به جلو ندارم. تفکر مبتنی بر برنامه هرگز در مورد تعداد اهداف خاص نیست، بلکه در مورد چسبیدن به روند و حفظ تمرینات است.

البته، می‌دانم که اگر حتی یک تمرین را از دست ندهم، پس وزن بیشتری در بلند مدت کم خواهم کرد. به همین دلیل برنامه ریزی‌ها با ارزش‌تر از اهداف هستند. اهداف در مورد نتایج کوتاه مدت هستند، برنامه ها در مورد روند بلند مدت. در پایان، روند انجام کار همیشه برنده است.

پس اهداف خود را تعیین و برای آنها برنامه ریزی کنید سپس فقط بر روی برنامه ها تمرکز کنید نه اهداف.

راه های ارتباط با ما:

۰۲۱-۴۴۶۵۳۸۹۳

۰۲۱-۴۴۶۴۲۶۱۱

ارسال عدد۱ به سامانه پیامکی
۵۰۰۰۱۰۹۹۶۲موضوعات :
مقالات
ads

دیدگاه ها


پاسخ دهید