no-img
تمدن پویا

جذب و استخدام


تمدن پویا
پکیج های آموزشی سایت
اطلاعیه های سایت

adsadsadsads

ادامه مطلب

MP3
جذب و استخدام
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
mp3
خرداد ۱۱, ۱۳۹۵

جذب و استخدام


باید برای استخدام روی سوار شرط ببندید و نه روی اسب درست و با دقت استخدام کنید، در زندگی، کسی فرصت جبران پیدا نمی‌کند.

 

عصر تغییرات پرشتاب علمی و تکنولوژیکی سازمان‌ها را بر آن داشته تا با کسب بهترین منابع و مدیریت صحیح آن بتوانند به رقابت بپردازند. اگر درگذشته کسب ابزار و تکنولوژی می‌توانست عامل مهمی در مزیت رقابتی به‌حساب آید امروزه منابع اطلاعاتی و از همه مهمتر نیروهایی که توان تبدیل این اطلاعات به ارزش‌افزوده را برای سازمان‌ها داشته باشند از هر چیز باارزش دیگری، بیشتر حائز اهمیت هستند.
انسان به‌عنوان رکن اساسی توسعه، در چارچوب فعالیت‌های گروهی و سازمانی خود ایفاگر نقش مهم و پراهمیتی است، امروزه رشد و توسعه سازمان‌ها درگرو به‌کارگماری صحیح منابع انسانی است. همواره جذب و بکار گیری نیروی انسانی از مسائل حساس و مهم در سازمان‌ها هست.راه‌های گوناگونی تابه‌حال مورداستفاده قرارگرفته است همچون آزمون کتبی و مصاحبه؛ اما با توسل به خلاقیت، راه‌های بیشماری وجود دارد که می‌تواند ریسک یک استخدام مطلوب را به حداقل برساند این لوح فشرده در دو سر فصل نگرش و نحوه جذب و استخدام تنظیم و به تجزیه تحلیل موضوع پرداخته است.

 

باید برای استخدام روی سوار شرط ببندید و نه روی اسب
درست و با دقت استخدام کنید، در زندگی، کسی فرصت جبران پیدا نمی‌کند.

 

سه اشتباه رایج در استخدام نیروی انسانی

اگر تا حالا گلف بازی کرده‌اید، حتماً می‌دانید که وقت‌هایی هست که می‌شود به دیگر بازیگران، اجازه دهید یک فرصت اضافی داشته باشند. نه از در رفاقت و کار تیمی که برای این‌که اگر یک‌وقت اشتباه اساسی و بدی از کسی سر زد، فرصت اصلاحش را داشته باشد بدون این‌که از امتیازش کم شده یا در کارت بازی ثبت شود.

وقتی من به کمک یک سازمان غیرانتفاعی یا مردم‌نهاد برای برنامه‌ریزی راهبردی می‌روم، گاهی از مدیرعامل می‌پرسم که درگذشته چه تصمیمی گرفته که برای جبرانش آرزو می‌کرد کاش فرصت استفاده از یک ضربه اضافی را داشت. پاسخ در بیشتر موارد، مربوط به تصمیم‌گیری درباره یک استخدام نامناسب است.

جالب اینجا است که در رسانه‌ها، تارنماها، وبلاگ‌ها و یا اجلاس‌های اطلاعاتی در مورد رهبری و مدیریت سازمان‌های غیرانتفاعی، همیشه به مواردی چون بهترین مدل کار، راه‌های جذب بودجه و یا راه‌های موفقیت و این‌طور موارد خیلی جذاب اشاره می‌شود، اما کمتر کسی می‌آید و چیزی مثل استخدام اشتباه یا نامناسب را بررسی ‌می‌کند.

یکی از مشتری‌های ما که سازمانی معروف در سطح آمریکا در امر وکالت است، چهار استخدام نامناسب برای یک منصب نه خیلی بالا و نه خیلی پایین، بیشتر می‌شود گفت یک منصب میان سازمانی، کرد. این چهار استخدام بد، تأثیرات عمیقی روی کارت امتیازش برجای گذاشت: هم بخش کلیدی راهبردی موسسه را از ریل خارج کرد، هم اخلاق کارکنان را تضعیف کرد و در ضمن، به شهرت این موسسه در جامعه  نیز آسیب جدی رساند.

تازه وقتی هم می‌خواهید به این جریان خاتمه دهید، موضوع چندان ساده نیست. چند تن از مدیران نهادها و سازمان‌ها برای ما توضیح دادند که چقدر پایان دادن به این فرآیند و خلاصی از یک استخدام نامناسب، دشوار و طاقت‌فرسا بوده است.

معروف است که شرکت‌هایی که فعالیت‌های مخاطره‌آمیز دارند، به داشتن نیروی انسانی مناسب، خیلی اهمیت می‌دهند. شعاری که زیاد از آن یاد می‌شود، می‌گوید: «روی سوار شرط ببندید و نه روی اسب.» طرفداران این دیدگاه می‌گویند افراد مناسب می‌توانند نظریه‌ها، مدل‌ها و دیدگاه‌های غلط را اصلاح کنند، اما بهترین نظریه‌ها، شیوه‌ها و دیدگاه‌ها توانایی اصلاح افراد نامناسب را ندارند.

اصولاً استخدام افراد مناسب، هرگز کاری آسان نیست و هیچ شرکت یا نهادی در جهان نیست که بگوید ما این مسئله را حل کرده‌ایم. ضمن این‌که نقاط کوری هم در استخدام سازمان‌های مختلف وجود دارد. برای مثال، فکر کنید یک سازمان که کارش فروش باشد، به‌راحتی توسط آدم زبان‌باز و چاپلوسی فریب بخورد یا سازمانی علمی که فکر کند استخدام کسی با مدرک بالا و تحصیلات عالی، برابر با توانایی آن‌کس برای مدیریت و رهبری است.

با این مقدمه کوتاه، در اینجا سه اشتباه استخدامی طاقت‌فرسا و هزینه‌بر را که معمولاً سازمان‌های مردم‌نهاد و غیرانتفاعی مرتکب می‌شوند را ذکر کرده و همچنین پیشنهادها و راهنمایی‌هایی برای اجتناب از چنین اشتباهاتی معرفی می‌کنیم. واقعیت این است که زندگی واقعی مثل بازی گلف نیست و در زندگی، کسی فرصت ضربه اضافی پیدا نمی‌کند.

از کارمندان چندمنظوره تمام‌وقت استفاده نکنید، به‌جایش یک سری کارها را به خارج از مجموعه خود محول کنید.

اگر کسی که می‌خواهید استخدام کنید توانمند نیست، به امید این‌که در آینده خودش را بالا بکشد نباشید.

احتمال خطا وقتی‌که ناچار به استخدام از میان متقاضیان محدودی باشید، بالا می‌رود. همیشه به فکر شناسایی شبکه‌ای از آدم‌های توانمند برای استخدام‌های آینده‌تان باشید.

باکسانی در شبکه خود در تماس باشید که اگر از آن‌ها کاری خواستید، اولین حرفشان این نباشد که چقدر پول می‌پردازید.موضوعات :
محصولات صوتی
ads

دیدگاه ها


پاسخ دهید